★★★★★ 4.2 19 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.exmoorsociety.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Effortless Installation: Measuring 14.5" in total height, 7.8" spout height, and 10" base plate. The package includes a pre-assembled faucet, base plate, and clear instructions. Quick and simple to install, saving you time and money.
Color Brushed Nickel
Flow Rate 2 Gallons Per Minute
Brand Name SHACO
Hole Count 1
Model Name Kitchen Faucet
Style Name Modern
Handle Type Lever
Hose Length 23.6 Inches
Is Electric No
Spout Reach 8.5 Inches
Finish Types Brushed
Manufacturer SHACO
Model Number SC-KYT010L-D
Spout Design High Arch Gooseneck
Spout Height 7.8 Inches
Material Type Stainless Steel
Mounting Type Deck Mount
Handle Material Stainless Steel
Certificate Type DOE
Number Of Handles 1
Additional Features 3 Function Sprayer, 360 Swivel, Pull Down Sprayer
Included Components Deck Plate
Installation Method Single or 3 Hole
Handle Lever Placement Left or Right
Item Dimensions D x W x H 6.3"D x 10"W x 14.5"H
Recommended Uses For Product Bar, Kitchen, Outdoor
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
19 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (15)
4 stars
6% (1)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (0)
1 star
11% (2)